
Support de fixation murale AC 5500 SM
Support de fixation murale pour enceintes satellites de grandes dimensions ou enceintes colonnes courtes (FCRs)


Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 13,3 cm |
| Hauteur | 115 cm |
| Profondeur | 10,2 cm |
| Poids | 10 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 4 mm |
| Type de matériel | Aluminium |
| Surface du boitier | Aluminium |
| Blindage magnétique | Oui |
| Pied de support intégré | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Haut-parleurs graves/mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs graves/mediums (diamètre) | 100 mm |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 80 W |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Description | Article |
|---|---|
| Socle - diamètre | 26 cm |

Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 13,3 cm |
| Hauteur | 115 cm |
| Profondeur | 10,2 cm |
| Poids | 6,8 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Description | Article |
|---|---|
| Type de matériel | Aluminium |
| Surface du boitier | Aluminium |
| Blindage magnétique | Oui |
| Pied de support intégré | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Haut-parleurs graves/mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs graves/mediums (diamètre) | 100 mm |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 80 W |
| Gamme de fréquence de/à | 120 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 130 Hz |
| Description | Article |
|---|---|
| Socle - largeur | 25,5 cm |
| Socle - longueur | 22,5 cm |

A stroke of Teufel genius! The only subwoofer that has a High Definition-integrated AV receiver - the only subwoofer worldwide! Enjoy total HD support, amazing kit equipment and flexible connection possibilities. Perfect for such devices as Blu-ray players, games consoles, media players and flatscreen/TV/Speakers. Crystal clear (3D too!) pictures and HD sound (DTS HD-Master, Dolby True HD) are yours to enjoy from your connected Blu-ray player or a network device.
A total of three HDMI inputs, a HDMI output, three digital tone inputs (2 coaxial, 1 optical) and two analogue stereo RCA inputs make sure your source devices have their own place in the sun. An AM/FM with automatic search function and RDS is built in. The radio offers 30 memory slots for your FM and another ten for radio programs. A programmable stereo RCA input makes connections for further active or passive speakers by means of the RearStation 4 for wireless connection...so you can create a 7.1 system or an entire other room setup.
This subwoofer can easily be controlled via the software menu and set up for your individual needs - for example, dynamic setting for your eveniing watching, personal sound setups, CEC/ARC for improved connection tot he TV, preprogrammed runtimes, Stereo downmixes and more...The 5 metre connected external usage panel with display can be easily set on your TV, the shelf, or a sideboard. Not just an LCD display and headphone input are yours, either - enjoy the included remote control for comfortable usage from your couch.
With a total of 750 watts and a 300 mm woofer, this AV Receiver Subwoofer doesn't only deliver bass up to 32 Hz (-3 dB) but it produces differentiated, clear, distortion free powerful playback over all the connected channels - in bigger rooms, too. The five high level outputs allow for Front, Centre and Rear speakers of your choice.
The US 6112/6 RHD delivers amazing bass, but replaces an AV Receiver in every respect. It's practical and an optimal setup. Besides, it saves space, money and your valuable time.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 37 cm |
| Hauteur | 68 cm |
| Profondeur | 37 cm |
| Poids | 22 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Sortie RCA stéréo | 1 |
| Sortie casque audio 3,5 mm | 1 |
| Entrée RCA stéréo | 2 |
| Entrées numériques coaxiales | 2 |
| Entrées audio optique | 1 |
| Bornes de raccord | Oui |
| Sorties video HDMI | 1 |
| Entrées vidéo HDMI | 3 |
| Sorties haut-parleur High Level | 5 |
| Version HDMI | 1.4 |
| Version HDMI | 1.4 |
| Branchement pour contrôleur | Oui |
| Description | Article |
|---|---|
| Dolby Digital | Oui |
| Dolby Pro Logic II | Oui |
| Dolby TrueHD | Oui |
| DTS Digital Surround | Oui |
| DTS-HD High Resolution Audio | Oui |
| DTS-HD Master Audio | Oui |
| Dolby Digital Plus | Oui |
| Dolby Headphone | Oui |
| Dolby Virtual Speaker | Oui |
| Description | Article |
|---|---|
| DSP intégré | Oui |
| Display | Oui |
| Tension en service | 230 V/50 Hz V |
| Marche/arrêt automatique | Oui |
| Consommation d’énergie maximale | 750 W |
| Cordon d'alimentation IEC | Oui |
| Mémoire pour paramètres de déconnexion | Oui |
| Fonction Standby | Oui |
| Consommation électrique en mode Standby | 1 W |
| Bass boost/EQ | Oui |
| Réglage du niveau de volume d’entrée | Oui |
| Réglage du son | Oui |
| Contrôle des phases | Oui |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 180 W |
| Configuration de l’amplificateur | 5.1 |
| Technologie de l’amplificateur | Class D |
| Canaux de l’amplificateur | 6 |
| Décodeur DD/dts/PLII intégré | Oui |
| Décodeur True HD/dts HD/DD/dts/PLII intégré | Oui |
| Puissance de sortie (RMS) des satellites | 20 W |
| Description | Article |
|---|---|
| RDS | Oui |
| Espace mémoire pour sauvegarde des stations FM | 30 |
| Espace mémoire pour sauvegarde des stations AM | 10 |
| Description | Article |
|---|---|
| Télécommande | Oui |
| Télécommande | infrarouge |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 32 Hz |
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 4 mm |
| Event (position) | Fond |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | MDF |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Pied de support intégré | Oui |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 300 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |

Two-wire standard loudspeaker cable with a larger diameter of 1.5 qmm. This cable is better used than the 0.75 qmm when there are increased demands on playback quality or a bridged length of over 5 meters long. The plus pole is marked.
These are particularly useful for multimedia systems and price-conscious home cinema sets. Available in two lengths.
| Description | Article |
|---|---|
| Longueur du câble | 30 m |

Like nearly all Teufel systems, the L 220 C centre speaker scores points by having the same speaker chassis and casing design as the columns of the set. Experience has shown: this is the only way to guarantee acoustically identical reproduction of all front channels.
Thanks to its slender landscape format, the approx. 43cm wide L 220 C can be easily placed on or below your TV. A matching table base is included as standard. Integrated wall brackets at the rear allow the centre to be attached to a wall – separate brackets are not required! With its minor depth of just 10 centimetres, the centre takes up extremely little room.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 43 cm |
| Hauteur | 13,3 cm |
| Profondeur | 10,2 cm |
| Poids | 3,4 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 4 mm |
| Type de matériel | Aluminium |
| Surface du boitier | Aluminium |
| Blindage magnétique | Oui |
| Pied de support intégré | Oui |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Haut-parleurs graves/mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs graves/mediums (diamètre) | 100 mm |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 80 W |
| Gamme de fréquence de/à | 120 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 130 Hz |
Les accessoires nécessaires sont compris dans le contenu de livraison